Akademisyenler için Uzaktan Eğitim Sistemi Kullanım Kılavuzları

Uzaktan Eğitim Nedir?

Öğrenme Yönetim Sistemi (Moodle) Tanıtımı

UDKS - Sanal Derse Öğrenci Ekleme ve Çıkarma

Sanal Derse Yeni Bir Eğitmen Ekleme

Sisteme Ders Materyali (Ders İçeriği) Yükleme

Sisteme Duyuru, Haber vb. Giriş İşlemleri

Öğrenme Yönetim Sisteminden Sanal Sınıfa Geçiş

Sanal Sınıf Kullanımı

Sanal Sınıfta Ekran Paylaşımı Gerçekleştirme

Sanal Sınıfta YouTube Video Paylaşımı Gerçekleştirme

Tüm Öğrencilerin Mikrofon ya da Kameralarını Kapatma

Telafi Sanal Dersi Oluşturma ve Düzenleme

Sanal Sınıf Video Kayıtlarına Erişim

Uzaktan Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme

Sınav Programı (Sınav Takvimi) Oluşturma İşlemi

UDKS Üzerinden Sınav Oluşturma İşlemi

Dosya Yüklemeli Bir Ödev Oluşturma

Dosya Yüklemeli Bir Ödevin Değerlendirilmesi ve Notlandırma

Dosya Yüklemeli Bir Ödevde Tüm Dosyaların Toplu Şekilde İndirilip Kaydedilmesi

Öğrenme Yönetim Sisteminde Sınav Oluşturma

Sınav Oluşturken Yapılan En Önemli Hata Hakkında Uyarı

Rastgele Sorulardan Oluşan Sınav Oluşturma

Resimlerden Oluşan Sınav Oluşturma

Sınava PDF, Doc, Xls vb. Türlerde Dosya Yükleme

Bir Sınavı Kopyalama ve Bir Başka Sınıfta Tekrar Kullanma

Özel Gereksinimli (Engelli) Öğrencilere Yönelik Kişiye Özel Sınav Oluşturma

Yalnızca Belirli Bir Öğrenci Grubuna Yönelik Sınav Oluşturma (Ör. Bütünleme Sınavı)

Eski ya da Geçmiş Bir Sınavın Tüm Öğrencilerden Gizlenmesi

Bütünleme Sınavı İçin Yeni Bölüm Oluşturma

Sınavların Değerlendirilmesi ve Notların Dışarı Aktarımı

Açık Uçlu Sorulardan Oluşan Bir Sınavın Değerlendirilmesi ve Notların Dışarı Aktarımı

Sınav Notları Excel Tablosunun OBS Sistemine Uygun Hale Getirilmesi

Google Classroom Üzerinde Sınav Oluşturma İşlemleri

Sosyal Medya Hesaplarımız

Teknik Destek

 

 

Uzaktan Eğitim Nedir? (28/09/2020 Tarihli Eğitim Videosu)

 

 

Öğrenme Yönetim Sistemi (Moodle) Tanıtımı

Moodle, dünya çapında birçok eğitim kurumu tarafından kullanılmakta olan açık kaynak kodlu bir öğrenme yönetim sistemidir. Uşak Üniversitesi bünyesinde https://online.usak.edu.tr altından bu platforma erişilebilmektedir. Platform, Uşak Üniversitesi domain sistemiyle bağlantılı olup, sisteme giriş işlemlerinde domain kullanıcı adı ve parolası ile giriş yapılması gerekmektedir. Kullanıcı adı ve parola işlemleri ile ilgili sıkıntı yaşayan akademisyenlerimiz https://kimlik.usak.edu.tr/personel adresinden parolalarını sıfırlayabilirler. Her bir öğretim elemanının dersi, ders programına göre otomatik olarak oluşturulmaktadır. Benzer şekilde sisteme her bir öğrenci otomatik olarak tanımlanmaktadır.

(Aşağıda 28/09/2020 tarihli eğitim videosu yer almaktadır.)

 

 

UDKS - Sanal Derse Öğrenci Ekleme ve Çıkarma

Akademisyenlerimiz derslerine https://udks.usak.edu.tr sitesi üzerinden Akademisyen Girişi bölümünden girerek, derslerine öğrenci ekleyebilir ve öğrencilerini silip derslerinden çıkartabilirler. Bu işlemin nasıl gerçekleştirileceği aşağıdaki videoda yer almaktadır.

 

 

Sanal Sınıfa Yeni Bir Eğitmen Ekleme

https://online.usak.edu.tr sitesi üzerinde, sanal sınıfa yeni bir öğretim elemanı Eğitmen rolünde eklenebilir. benzer şekilde Kariyer Planlama dersleri için de kurum içinden ya da kurum dışından misafirler bu bölümden eklenebilir. Unutulmaması gereken nokta, eğitmen olarak eklenecek kişinin sınıfın ana eğitmeniyle aynı haklara sahip olacağı, örneğin sanal sınıfa içerik yükleyip silebileceği ve derse öğrenci ekleyip çıkartabileceğidir. Bununla beraber aynı kişi, sanal canlı derse katılabilir, sunum yapabilir. Uşak Üniversitesi kurumu içinden bir kişinin sanal derse yeni bir eğitmen eklemek için öncelikle ilgili dersin ders alanına girilir ve ardından sol menüde yer alan Katılımcılar sekmesine tıklanır. Katılımcılar bölümünde sağ üst bölümde yer alan Kullanıcıları kaydet butonuna tıklanır. Açılan pencerede, eklenecek kişinin adı soyadı yazılarak arama yapılır. Aranan kişi bulununca, bir alttaki Rol ata bölümünden bu kişiye atanacak rol Eğitmen olarak seçilir. Kullanıcıları kaydet butonuna tıklanarak ilgili kişi eğitmen rolünde eklenmiş olur.

Uşak Üniversitesi kurumu dışından misafir eğitmen ekleme işlemleri için öncelikle kişi ekleme talebi iletilmelidir. Bu bölüme eğitmen olarak eklenecek kişinin daha önceden sistem kaydının olması gereklidir. Bundan dolayı da öncelikle uzem@usak.edu.tr e-posta adresine Kariyer Planlama için misafir öğretim elemanı eklenmesi talebi iletilmelidir. Eklenecek kişinin ad, soyad, e-posta adresi bilgileri UZEM'e iletildikten ve UZEM tarafından da ilgili kişinin kaydı yapıldıktan sonra ilgili derse eğitmen olarak ekleme yapılabilir. 

 

 

Ders Materyali Yükleme ve Temel Ayarlar

Moodle Öğrenme Yönetim Sistemine giriş yaptıktan sonra, materyal yüklenmek istenen ders alanına girilir. Ders materyalleri tek bir haftanın içerisine toplu şekilde yüklenebileceği gibi, haftalık olarak da ayrı ayrı yüklenebilir. Sisteme, Powerpoint, Word, Excel, PDF, resim, text, görsel gibi farklı türlerde içerikler yüklenebilir. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken husus, öncelikle Düzenlemeyi Aç bölümünden ders alanının düzenlenebilir hale getirilmesidir. Bu işlem yapılmadan materyal ya da etkinlik yükleme işlemine başlanamaz. Aşağıdaki videoda haftalık ders materyali yükleme işlemi ve temel ayarlar aktarılmıştır. Ders materyali yüklemelerinde aşırı büyük boyutlu dosyalar sisteme yüklenememektedir. Örneğin 1-2GB boyutunda bir video dosyasını sisteme yüklemeniz gerekiyor ise, bu durumda YouTube tarzı bir siteye videoyu yükleyip (erişim haklarını kısıtlayarak), ardından öğrenme yönetim sistemi üzerinden videonuzun ya da materyalinizin URL link bağlantı paylaşımı yaparak öğrencilerinizin erişimini sağlayabilirsiniz.

(Aşağıda 28/09/2020 tarihli eğitim videosu yer almaktadır.)

 

 

 

Sisteme Duyuru, Haber vb. Giriş İşlemleri

Öğrenme Yönetim Sisteminde ders alanında, düzenleme açıldıktan sonra duyuru işlemleri ders alanının üst tarafında yer alan Duyurular tartışma panosu üzerinden yapılabileceği gibi, Etiket olarak da doğrudan doğruya ilgili haftaya eklenebilir. Herhangi bir konuda öğrencilerinizin görmesini istediğiniz duyuruları bu bölümlerde paylaşabilirsiniz.

 

 

 

Öğrenme Yönetim Sisteminden Sanal Sınıfa Geçiş İşlemi

Öğrenme Yönetim Sisteminde ders alanında yer alan Sanal Sınıfa Giriş bağlantısı üzerinden eşzamanlı sanal sınıf ortamı olan BigBlueButton sanal sınıfa geçiş yapılabilir. İlk giriş anında mikrofon ayarlarının yapılması gerekmektedir. Bununla beraber web tarayıcısında karşınıza gelecek olan mikrofon ve kamera erişimine izin ver seçeneklerinin "İzin Ver" olarak seçilmesi gerekmektedir. Aksi halde sanal sınıfta ses ve görüntü problemi yaşanır. Sanal ders alanları resmi kayıtlarda yer alan ders saatleri arasında etkindir. Öğrenme yönetim sistemi ders alanından sanal sınıfa nasıl geçiş yapılabileceğini aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

 

 

 

Sanal Sınıf Kullanımı

Eşzamanlı (senkron) öğrenme ortamı olan BigBlueButton sanal sınıf yazılımı üzerinde ders gerçekleştirmek için giriş yapıldığında mikrofon ve kamera erişim izinleri verildikten sonra ders anlatımına geçilebilir. Sanal sınıf içerisinde temel olarak sohbet bölümü, paylaşım bölümü, katılımcı listesi, sunu paylaşım bölümü yer almaktadır. Her bir alanla ilgili öğrenci izinleri kontrol edilebilmektedir. Sanal sınıfa girildiği anda canlı yayın başlamakta ve kayıt altına alınmaktadır. Öğretim elemanının ayrıca kaydı başlatma ya da durdurma gibi bir seçeneği yoktur. Kayıt, otomatik başlamakta ve ders bitiminde otomatik sonlanmaktadır. Ders video kaydı 1 - 3 hafta sonra da Moodle Öğrenme Yönetim Sistemindeki ders alanına otomatik düşmektedir. Kaydın başlatılması, kaydın öğrencilere iletilmesi ile ilgili öğretim elemanının yapması gereken bir işlem yoktur.

Sanal sınıfta ders anında akademisyenlerimiz, PowerPoint, Pdf, Word, Metin belgesi gibi farklı formatlarda dosyaları öğrencilerine paylaşabilmektedir. Örneğin bir PDF sunumu paylaşıldığında, bu Pdf üzerinde ileri geri gezinti yapılması halinde, tüm öğrencilerde de bu sunu aynı şekilde ileri-geri ilerlemektedir. Sunu üzerinde mouse imlecinin gezdirilmesi halinde, kırmızı bir nokta belirmektedir, bu imleç sanal sınıfta bulunan tüm öğrenciler tarafından görülebilir. Böylece sunu üzerinde işaretleme ve gösterimler yapılarak etkileşim artırılarak dersin yürütümü mümkündür. Sanal sınıfın alt tarafında yer alan mavi +artı işaretiyle gösterilen eylemler tuşuna basılarak bir sunum yüklenebilir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken husus, sisteme bir Powerpoint dosyası yüklendiğinde, bu dosya sistem tarafından convert edilir (formatı değiştirilir) ve sayfalandırılır. Powerpoint dosya yüklemelerinde eğer özel fontlar, gölgelendirmeler, yansımalar, 3D vb. görsel özellikler var ise, bu özellikler kaybolabilir. Bundan dolayı akademisyenlerimiz, kendi cihazları üzerinde Office Powerpoint programında sunularını PDF'ye dönüştürerek ve bu şekilde sisteme yükleyerek, görsel kayıpların önüne geçebilirler. Ders anlatımı anında küçük yazıları büyütmek için, sağ alt taraftaki -/+ butonlarına basarak yakınlaştırıp, uzaklaştırabilirler.

 

 

Sanal Sınıfta Ekran Paylaşımı Gerçekleştirme

Sanal sınıf ortamında alt tarafta yer alan Ekranını Paylaş butonuna tıkayarak ekran paylaşımı başlatılabilir. Ancak eski web tarayıcısı kullanan akademisyenlerimiz ekran paylaşımında hata ya da ek modül kullanım uyarısı alabilirler. Bundan dolayı güncel bir web tarayıcısı (Google Chrome, Microsoft Edge vb.) kullanmanız tavsiye olunur. Ekran paylaşımı başladığı anda, üzerinde Paylaşımı durdur yazan küçük bir bildirim penceresi sürekli olarak açık kalacaktır. Bu pencere üzerinde yer alan Gizle butonuna tıklanırsa bu bildirim kaldırılmış ve ekran daha sade şekilde paylaşılmaya başlanmış olur. Aşağıdaki videoda ekran paylaşımının nasıl gerçekleştirileceği aktarılmıştır.

 

 

Sanal Sınıfta YouTube Video Paylaşımı Gerçekleştirme

Sanal sınıfta, YouTube, DailyMotion gibi video sitelerinde yer alan videolar paylaşılabilir. Aynı zamanda YouTube canlı yayınları da paylaşılabilir. Canlı bir yayın paylaşmak için; YouTube canlı yayın bağlantısı kopyalandıktan sonra, sanal sınıf ortamında + Eylemler > Harici Bir Video Paylaşın bölümünün altında yer alan panel aracılığı ile kopyalanan canlı yayın bağlantısı bu bölüme yapıştırılarak paylaşım yapılabilir. Böylece sanal sınıftaki öğrenciler YouTube canlı yayınını aynı anda izleyebileceklerdir. Arzu edilirse, canlı olmayan bir videonun da bağlantısı kopyalanarak, aynı şekilde paylaşılabilir. Öğretim elemanı videoyu pause (duraklatma) eylemi gerçekleştirdiğinde sanal sınıfta bulunan bütün öğrencilerde oynatım duraklatılıp, yeniden play (oynat) edilebilir. Bu videonun sesi, öğrenciler tarafından normal şekilde dinlenebilecektir. Birden fazla katılımcının sunum yapacağı bir derste, her katılımcının tek tek YouTube üzerinden canlı yayın yapması ve bu canlı yayın bağlantılarının ders öğretim elemanı ile paylaşılarak her öğretim elemanının kendi sanal sınıflarında bu yayın bağlantılarını paylaşması ile tüm sanal sınıflarda aynı anda aynı canlı yayın izlettirilebilir. Bu işlemlerin nasıl gerçekleştirildiğini aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

 

 

Tüm Öğrencilerin Mikrofon ya da Kameralarını Kapatma

Sanal sınıfta ses sorunu, kesinti ya da cızırtı gibi problemler yaşayan akademisyenlerimizin, Kullanıcılar bölümünün yanında yer alan çark işaretine tıklayıp ardından Katılımcıları kilitle bölümüne girebilirler. Bu bölümde yer alan mikrofon paylaş bölümünü kilitleyerek, öğrencilerin mikrofonlarını kapatabilirler.

 

 

Telafi Sanal Dersi Oluşturma ve Düzenleme İşlemleri

Çeşitli nedenlerle yapılamayan derslerin telafisini gerçekleştirebilmek için, öncelikle akademisyenlerimizin https://udks.usak.edu.tr sitesinden akademisyen girişi yaparak sanal sınıflarına erişmeleri gerekir. Ardından telafi dersi eklemek istedikleri derse, Dersler bölümünden erişerek, hangi sanal derslerine telafi dersi eklemek istediklerini listeden bulmalıdırlar. Daha sonra, Telafi Dersi Oluştur butonuna tıklayarak, ilgili haftanın sanal dersine yeni bir telafi sanal dersi ekleyebilirler. Yeni telafi dersi ekleme bölümünde, yeni dersin tarih ve saat bilgileri girilerek kısa bir açıklama eklenir. Telafi Dersleri bölümünden kontrol edilebilir. Ayrıca, bu bölümde oluşturulan telafi sanal dersi, https://online.usak.edu.tr sitesine girilerek ilgili dersin ilgili haftası altından da kontrol edilebilir. Tüm bu işlemlerin nasıl gerçekleştirildiğine ilişkin kullanım yönergesi işlem basamakları aşağıdaki videoda yer almaktadır.

 

 

Sanal Sınıf Video Kayıtlarına Erişim

Sanal sınıflarda video kaydı, öğretim elemanı sanal sınıfa giriş yaptığı anda otomatik olarak başlamaktadır. Öğretim elemanının kaydı durdurma ya da kaydı başlatma gibi bir işlem yapmasına gerek yoktur. Eşzamanlı (senkron) olarak işlenen derslerin video kayıtları, ders yapıldıktan sonraki 1 - 3 hafta arasında sisteme otomatik olarak düşmektedir. Video kayıtları işlenme (render) sürecinin ardından otomatik olarak sanal sınıf erişim bölümünde yer alacaktır. Manuel (elle) video yükleme yapılamamaktadır. Öğretim elemanı sanal sınıftan oturumu sonlandırmadan çıkması halinde, sanal sınıf bir süre aktif kalacak, kayıt devam edecek, herhangi bir şekilde tekrar sanal sınıfa girilmediği taktirde, otomatik olarak kaydı sonlandıracaktır. Video kayıt panelinden geçmiş video kaydı oynatılabilir, düzenlenebilir ya da silinebilir. Resmi ders video kaydını silme sorumluluğu tamamen öğretim elemanına aittir. Kayıt oynatma işleminin nasıl yapılacağını öğrenmek için aşağıda yer alan videoyu izleyebilirsiniz. 

 

 

Uzaktan Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme

Ölçme ve değerlendirmeyi bir veri toplama süreci olarak tanımladığımızda üniversitemiz bünyesinde açılan tüm derslere rehber olacak herkese uygun bir standart oluşturmanın doğru olmayacağını düşünülebilir. Bu kılavuz içeriğinde siz kıymetli hocalarımıza rehber olacağını düşünülen yöntemlere yer verilecektir. Bazı yöntem ve teknikleri uzun uzadıya anlatmak yerine kılavuzun amacı çerçevesinde resmi sitelere bağlantı verilerek detaylı açıklamaya erişim sağlanacaktır. Uzaktan eğitimde ölçme ve değerlendirme faaliyetlerinin nasıl yapması gerektiği ile ilgili tavsiyeler Dr. Öğr. Üyesi Türker Toker tarafından kaleme alınmıştır. Aşağıdaki yardımcı dokümanları ve eğitim videosunu incelemenizi tavsiye ederiz.

Uzaktan Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Kılavuzu (Pdf - 807kb)

Çevrimiçi Ölçme Aracı Önerileri (Pptx - 3.4mb)

Üst Düzey Düşünme Becerilerini Ölçen Soru Yazımı (Pptx - 16.9mb)

 

 

 

 

Sınav Programı (Sınav Takvim) Oluşturma İşlemleri

Sınav programı oluşturmak için https://sinavprogrami.usak.edu.tr sitesine giriş yapılır. Ardından sağ bölümde yer alan Yetkili Girişi bölümünden merkezi kimlik doğrulama kullanıcı bilgileri ile giriş yapılır. Başarılı girişin ardından, sağ üst köşede düzenle ve görüntüle bağlantıları görünür. Düzenle butonuna tıklanarak, sınav düzenleme işlemi başlatılır. Sol tarafta yer alan fakülte/myo listesinden ilgili bölüm bulunur ve seçilir. Ardından o sınıfa ait dersler sağ kısımda listelenir. Sağ kısımda listenen dersler tek tek mouse yardımı ile tutulup aşağı takvim üzerine sürüklenip bırakılır. Sınav süresi, ilgili kutucuk aşağı doğru büyütülerek 30dk, 1 saat, 1.5 saat ve 2 saat olarak ayarlanabilir. Kutucuğun üzerine tıklanırsa sınav türü seçilir. 4 farklı sınav türü vardır. Test (çoktan seçmeli), klasik (açık uçlu), ödev (dosya yüklemeli) ve karma (test+klasik) şeklindeki sınavlardır. Bu sınavların her biri farklı bir renkle işaretlenmiştir. Silinmek istenen sınav, takvim üzerinden tutularak yukarı kırmızı silme kutusunun içerisine sürüklenip bırakılabilir. Sınav programı düzenleme işleminde, her bir sürükleme işleminde sistem otomatik olarak kaydeder. Sunucular üzerinde aynı anda sınava girebilecek maksimum öğrenci sınırı vardır. Eğer sınıra ulaşırsanız, "belirtilen saatlerde sunucu yoğunlukları uygun değildir" şeklinde uyarı alırsınız. Bu durumda farklı bir saate sınavınızı yerleştirebilirsiniz.

 

 

 

UDKS Üzerinden Sınav Oluşturma İşlemi (Yeni)

Akademisyenlerimiz, udks.usak.edu.tr üzerinden sınavlarını oluşturabilirler. Her bir dersin sınavı, ilgili sitede yer alan Sınav Oluştur bağlantıları üzerinden ayrı ayrı yapılması gerekmektedir. Çoktan seçmeli (test), klasik yazılı açık uçlu sorulardan oluşan sınav, klasik dosya yüklemeli sınav, ödev (yazılı veya dosya yüklemeli) ve karma sınavların nasıl oluşturulabileceği, sınav ayarlarının nasıl yapılacağı aşağıdaki videodan izlenebilir. Oluşturulan sınav ve ödevlere ilişkin değerlendirme ve notların dışarı aktarım işlemleri için ilerleyen bölümlerdeki yönergeleri inceleyebilirsiniz. Not: Oluşturulan sınav ve ödevlerin tarih saat aralıkları sinavprogrami.usak.edu.tr sitesinde tanımlanan resmi takvimiyle aynı olmalıdır. Resmi takvimden farklı bir gün ve saatte tanımlanan sınavlara ve ödevlere maalesef öğrenciler erişemezler.

 

  

 

 

Dosya Yüklemeli Bir Ödev Oluşturma

Dosya yüklemeli bir ödev oluşturma ve temel ödev ayarlarının yapılması için aşağıda yer alan videoyu izleyebilirsiniz. Sistem, farklı türlerde dosya kabul etmektedir. Her öğrencinin dosya başı maksimum 100mb. dosya yükleme limiti vardır. Sistem üzerinden ödevler toplu şekilde indirilebilir. Ancak indirilen dosyalar öğrencinin adlandırdığı isimle ineceği için hangi öğrencinin hangi ödevi verdiği konusunda tereddütte kalmamanız için, ödev süreçlerinde dosya isimlendirmelerinin öğrenci numarası, e-posta adresi gibi öğrencileri ayırt edebileceğiniz nitelikte isimlendirmelerini isteyebilirsiniz. Öğrenciler ödev dosyalarını süreç boyunca değiştirip tekrar yükleyebilirler. Eğer öğrencilerin gönderdikleri ödev üzerinde değişiklik yapmasını istemiyorsanız, ödev Gönderim Ayarları bölümünde Öğrencilerin gönder düğmesini tıklamasını zorunlu kılın bölümünü Evet olarak seçiniz. Böylece öğrenciler gönderdikleri ödev dosyaları üzerinde değişiklik yapamayacaklardır. Not: Oluşturulan sınav ve ödevlerin tarih saat aralıkları sinavprogrami.usak.edu.tr sitesinde tanımlanan resmi takvimle aynı olmalıdır. Resmi takvimden farklı bir gün ve saatte tanımlanan sınavlara ve ödevlere maalesef öğrenciler erişemezler.

 

 

 

Dosya Yüklemeli Bir Ödevin Değerlendirilmesi ve Notlandırma

Öğrencilerin dosya yükleyerek gerçekleştirdikleri bir dosya yüklemeli ödev uygulamasında, öğrencilerden gelen dosyaların değerlendirilmesi ve notlandırılması süreçleri ile ilgili bilgi almak amacıyla aşağıda yer alan videoyu izleyebilirsiniz. Videoda tek tek notlandırma gösterilmiştir. Toplu şekilde dosyalar indirilebilmektedir. Bu işlem için Notlandırma Eylemi bölümünde yer alan Bütün gönderimleri indir bölümü üzerinden tek seferde tüm ödevler indirilebilir (Bu işlem, bir sonraki bölümde detaylı ele alınmıştır).  Öğrencilerin sorulara verdikleri yanıtlardan aldıkları puanlar ve her bir soruya ilişkin puan tablosu Excel, Html ya da Csv formatından indirilebilmektedir. İlgili bölümde her bir öğrenci için "Uygulamayı İncele" bölümünden tek tek her bir soruya verdiği yanıt incelenebilir. Ancak sorular karışık sorulacağı ve şıklar da karıştırıldığı ve her öğrenciye karışık gittiği için dosya olarak A-B-C-D-E şeklinde şıklar indirilememektedir. Toplu not tablosu indirilebilmektedir. Açık uçlu soru var ise bu soruların manuel okunarak puanlanması gerekir. İndirilen dosyanın açılmaması, hata vermesi durumunda, özellikle Windows işletim sistemi kullanıcılarının dosya adının 64 karakterden uzun olması nedeniyle öğrenci dosyalarını açarken hata verebilmektedir. Dosya/dizin (klasör) adını 64 karakterden kısa bir isimlendirme yapıldığı taktirde dosya/dosyalar açılacaktır.

 

 

 

 

Dosya Yüklemeli Bir Ödevde Tüm Dosyaların Toplu Şekilde İndirilip Kaydedilmesi

Dosya yüklemeli bir ödevde tüm ödev dosyalarının toplu şekilde indirilebilmesi için izlenmesi gereken adımlar için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz. Ödev yerine Sınav olarak tanımlanan bir ölçme değerlendirme uygulamasında ise toplu dosya indirimi mümkün değildir! Yalnızca ödev olarak tanımlanan uygulamalar için toplu dosya indirimi söz konusudur. Aşağıdaki videoda ayrıca ödev dosyası notlandırma işlemi de gösterilmiştir. İndirilen dosyaların açılmaması, hata vermesi durumunda, özellikle Windows işletim sistemi kullanıcılarının dosya adının 64 karakterden uzun olması nedeniyle öğrenci dosyalarını açarken hata verebilmektedir. Dosya/dizin (klasör) adını 64 karakterden kısa bir isimlendirme yapıldığı taktirde dosya/dosyalar açılacaktır.

 

 

 

Öğrenme Yönetim Sisteminde Sınav Oluşturma

Uzaktan eğitim sistemi üzerinde, çoktan seçmeli (test), kısa cevaplı, uzun cevaplı (açık uçlu), eşleştirme, doğru/yanlış, dosya yüklemeli sınav gibi çok farklı türlerde sınavlar oluşturulabilmektedir. Açık uçlu soru oluşturmak için "Yazılı" soru tipi seçilebilir. Test türü bir sınav oluşturmak için ise "Çoktan Seçmeli" soru tipi seçilebilir. Dosya yüklemeli bir sınav oluşturmak için ise "Yazılı" soru tipi seçilebilir ancak metin girişi yerine dosya girişi seçilmelidir. Not: Oluşturulan sınav ve ödevlerin tarih saat aralıkları sinavprogrami.usak.edu.tr sitesinde tanımlanan resmi takvimle aynı olmalıdır. Resmi takvimden farklı bir gün ve saatte tanımlanan sınavlara ve ödevlere maalesef öğrenciler erişemezler.

 

 

 

Sınav Oluştururken Yapılan En Önemli Hata Hakkında Uyarı

Değerli akademisyenlerimiz, bazı akademisyenlerimizin farkında olmadan yanlış bölümlerde sınavlarını oluşturdukları anlaşılmıştır. Bu olumsuz durum, hem kendilerinin hem de öğrencilerinin sınavlarına erişimde sıkıntı yaşamalarına neden olabilmektedir. Olası mağduriyetlerin yaşanmaması adına aşağıdaki videoda yer alan uyarının dikkate alınması tavsiye olunur. Not: Sınav ID'lerinin (numaralarının) hepsi ya da bir kısmı aynı olabilir, hepsi birbirinden farklı da olabilir. Bu durum bir hata değildir. Random (rastgele) atama yapıldığı için sınav sunucuları aynı ya da farklı olabilmektedir.

 

 

 

Rastgele Sorulardan Oluşan Sınav Oluşturma

Uzaktan eğitim sistemi üzerinde rastgele sorulardan oluşan çoktan seçmeli (test), kısa cevaplı, uzun cevaplı (açık uçlu), eşleştirme, doğru/yanlış, dosya yüklemeli sınav gibi çok farklı türlerde sınavlar oluşturulabilmektedir. Bu işlem için Soru Bankası içinde Rastgele Sorular kategorisi oluşturulmuş ve bu kategori altına farklı türlerde beş soru eklenmiştir. Beş sorudan ise ikisi sınavın içine rastgele olacak şekilde çekilmiştir.

 

 

 

Sınava Pdf, Doc, Xls vb. Türlerinde Dosya Yükleme

Sınava Word, Pdf, Excel tarzı bir doküman ekleme ve soruları bu doküman üzerinden yöneltme ile ilgili yönerge hazırlanmıştır. Örnek bir sınav uygulaması yapılmış ve öğrencilerden cevapları dosya yükleyerek toplaması senaryosu işlenmiştir. Daha farklı türde bir sınav oluşturulabilir. Videolu yönerge aşağıda yer almaktadır.

 

 

 

Resimli Sorulardan Oluşan Sınav Oluşturma

Moodle Öğrenme Yönetim Sistemi üzerinde resimlerden oluşan sınavlar oluşturulabilmektedir. Hem soru metni hem de cevapları ayrı ayrı resim olarak yüklenebilmektedir. GIF, JPG, PNG formatında resim yüklenebilir. Resimli sorunun içerisinde A-B-C-D gibi şıkları da yer alıyorsa, cevaplama kısmında ABCD şeklinde seçim yaptırtılabilir. Ya da her bir cevap şıkkı için ayrı bir resim girilebilir. Aşağıdaki videoda tek tek resim yükleme basamakları ele alınmıştır. Not: Oluşturulan sınav ve ödevlerin tarih saat aralıkları sinavprogrami.usak.edu.tr sitesinde tanımlanan resmi takvimle aynı olmalıdır. Resmi takvimden farklı bir gün ve saatte tanımlanan sınavlara ve ödevlere maalesef öğrenciler erişemezler.

 

 

Bir Sınavı Kopyalama ve Bir Başka Sınıfta Tekrar Kullanma

Akademisyenlerimiz bir sınavı bir başka sınıfta tekrar kullanmak durumunda olabilirler. Bu durumda her sınıf için yeniden sınav oluşturup sınav sorularının tekrar girilmesine gerek yoktur. Moodle öğrenme yönetim sistemi içinde, bir sınavın kopyası yalnızca o ders için oluşturulabilir, bir başka derse aktarılamaz, ancak o sınavın içindeki soruların kopyası dışarı aktarılabilir. Böylece yeni bir sınav oluşturulup, eski sınav içindeki sorular yeni sınav içine aktarılabilir. Bu işlem için sınav soruları Moodle XML formatında dışarı aktarılır. Daha sonra da yeni sınav içine Moodle XML formatında içeri aktarılır. Böylece bir sınava ait sorular, birden çok sınav içinde kullanılabilir. Tek bir sınav sorusu sınavda kullanılabileceği gibi tüm sınav soruları da kullanılabilir. Bu işlemlerin nasıl yapılacağına ilişkin videoyu aşağıda izleyebilirsiniz. Not: Eğer kopyalanacak sınavda resim/video/görsel türü harici dosyalar var ise, kopyalama işleminin ardından bu dosyaların tek tek yeniden sunucuya yüklenmesi gereklidir. XML dosyası aracılığıyla yalnızca metin sorular aktarılabilir, resimli soru aktarılamaz. 

 

 

 

Özel Gereksinimli (Engelli) Öğrencilere Yönelik Kişiye Özel Sınav Oluşturma

Özel gereksinimli öğrencilere yönelik bir sınav oluşturmak için, sıfırdan yeni bir sınav oluşturulabilir ya da daha önceden hazırlanmış bir sınavın kopyası oluşturulabilir. Sınav ayarlarından, Zamanlama bölümünden süre uzatımı yapılabilir, yine sınav ayarlarında Erişilebilirliği Sınırla bölümünden özel gereksinimli öğrencinin sınava erişimi sağlanabilir. Eğer erişilebilirlik sınırlanmazsa, sınıftaki tüm öğrenciler sınava erişebilirler. Kişiye özgü bir sınav haline getirmek için erişilebilirliğin sınırlanması gerekmektedir. Erişilebilirliği sınırla bölümünde Öğrenci > Zorunlu , Kullanıcı profil alanı > e-Posta adresi, eşitse seçilir ve e-posta adresi yazılır. Sol taraftaki göz işaretine tıklanarak gizlenir. Ardından sınav kaydedilir. Böylece oluşturulan sınav yalnızca belirtilen e-posta adresine sahip öğrenciye görünecektir. Aşağıda gerekli sınav ayarları ve bu ayarların nasıl düzenlenebileceğine ilişkin video yer almaktadır.

 

 

Yalnızca Belirli Bir Öğrenci Grubuna Yönelik Sınav Oluşturma

Sınıfınızdaki tüm öğrencilerin sınava girmesini engellemek, "bazı" öğrencilerinizin (ör. bütünlemeye kalanlar) sınava erişmesini sağlamak için sınavlarınızda kısıtlama işleminin yapılması gereklidir. Bu işlem için sınav ayarlarında Erişilebilirliği Sınırla bölümünden yalnızca bütünlemeye girecek öğrenci/öğrencilerin sınava erişimi sağlanabilir. Eğer erişilebilirlik sınırlanmazsa, sınıftaki tüm öğrenciler sınava erişebileceklerdir. Erişilebilirliği sınırla bölümünde Öğrenci > Zorunlu , Kullanıcı profil alanı > e-Posta adresi, eşitse seçilir ve ilgili öğrencinin e-posta adresi yazılır. Sol taraftaki göz işaretine tıklanarak gizlenir. Ardından sınav kaydedilir. Böylece oluşturulan sınav, yalnızca belirtilen e-posta adresine sahip tek öğrenciye görünecektir. Aşağıda gerekli sınav ayarları ve bu ayarların nasıl düzenlenebileceğine ilişkin video yer almaktadır. İlgili videonun ilk bölümünde yalnızca 1 öğrenci eklenmiştir, Kısıtlama ekle butonuna tıklanarak sayı artırılabilir. 

Birden çok öğrencinin erişim kısıtlama işlemi gerçekleştirilmek istenmesi halinde, eşleştir bölümündeki Tümü kısmı, herhangi olarak seçilmelidir. Aksi halde listeye eklenen öğrenciler de dahil hiç kimse sınava erişemeyecektir. Bir sonraki görselde ve videoda detaylı şekilde ele alınmış, örnek öğrenci girişi yapılarak kısıtlama gösterilmiştir.

Kısıtlama işleminin öğrenci e-posta adresi ile yapıldığı durumlarda, girilen e-posta adresinin eksiksiz, ön tarafında ya da arka tarafından fazladan karakter (space) boşluk da dahil yazılmadığından emin olunmalıdır. Bununla beraber eklenen öğrenci e-posta adresinin sol menüdeki Katılımcılar bölümündeki öğrenci listesinde olup olmadığı da teyid edilmelidir. Öğrencinin e-posta adresi doğru olsa bile zamanında Udks üzerinden kayıt olmayan öğrenciler maalesef sınava erişemezler.

Tek öğrenci kısıtlama:

 

Birden çok öğrenci kısıtlama; (eşleştir bölümü tümü yerine herhangi seçilmelidir)

 

 

 

 

Eski ya da Geçmiş Bir Sınavın Tüm Öğrencilerden Gizlenmesi

Öğrencilerin zihinlerinde karışıklık oluşmaması adına geçmiş sınavlar öğrencilerden gizlenebilir. Bu işlem için ders ana sayfası, öncelikle düzenlemeye açılır. Ardından gizlenmek istenen hafta/sınav ya da uygulamanın sağ tarafında yer alan Düzenle bölümüne tıklanarak alt menü açılır. Alt menüdeki Diğerlerinden konuyu gizle bölümüne tıklanır, ilgili kısım öğrencilerden gizlenmiş olur.

 

 

Bütünleme Sınavı İçin Yeni Bölüm Oluşturma

Sınav sunucuları (server) rastgele oluşturulduğu için bazı akademisyenlerimizin bütünleme sınavları ve final sınavları aynı sunucu üzerinde denk gelebilir. Bu bir sorun ya da hata değildir. Bu durumda final bölümü de görünecektir. Dilenirse bu final bölümü bir önceki konuda bahsedildiği şekliyle öğrencilerden gizlenebilir. Yeni bir bölüm oluştumak için sağ alt kısımda yer alan +Konu Ekle bölümüne tıklanır. Yeni bir hafta eklenmiş olur. Bu kısımdaki Kalem işaretine tıklanarak Bütünleme Sınavı şeklinde bir isim verilebilir. Bu bölümün altına da Yeni bir etkinlik ya da kaynak ekle butonuna tıklanarak ödev / sınav vb. oluşturulabilir.

 

 

 

Çevrimiçi Sınavların Değerlendirilmesi ve Notların Dışarı Aktarılması

Öğrenme yönetim sistemi üzerinde gerçekleştirilen sınavlarda eğer otomatik puanlanan soru tipleri kullanıldıysa (çoktan seçmeli gibi) öğrenme yönetim sistemi, öğrencinin notunu otomatik olarak hesaplayabilir. Ancak eğer açık uçlu ya da dosya yüklemeli sınav türleri tercih edildi ise, bu durumda her bir öğrenci için manuel olarak okunarak, her bir öğrenci için tek tek notlandırma işlemi yapılması gerekir (Sonraki bölüme bakınız). Çoktan seçmeli sorulardan oluşan bir sınavın otomatik değerlendirilmesi ve notların dışarı aktarılması işleminin nasıl gerçekleştirileceğine ilişkin videoyu aşağıda izleyebilirsiniz.

 

 

Açık Uçlu Sorulardan Oluşan Bir Sınavın Değerlendirilmesi ve Notların Dışarı Aktarılması

Öğrenme yönetim sistemi üzerinde açık uçlu sorulardan oluşan ya da çoktan seçmeli ve açık uçlu sorulardan oluşan karma bir sınav gerçekleştirildi ise, bu sınav içinde yer alan açık uçlu soruların her bir öğrenci için tek tek elle manuel olarak okunarak değerlendirilmesi gerekir. Açık uçlu sorulardan oluşan bir sınavın değerlendirilmesi ve notların dışarı aktarılması işleminin nasıl gerçekleştirileceğine ilişkin olarak aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

 

 

Sınav Notları Excel Tablosunun OBS Sistemine Uygun Hale Getirilmesi

Öğrenme yönetim sistemi üzerinden Excel .xlsx formatında dışarı aktarılan sınav notları tablolarında sadece öğrenci numaralarını içeren bir sütun yoktur. Ancak e-posta adresi kısımlarında öğrenciler sisteme ogr_no@ogr.usak.edu.tr adresi ile giriş gerçekleştirdikleri için, Excel tablosunda sadece öğrenci numarası ve notunu içeren bir tablo elde etmek için Bul ve Değiştir işlevi kullanılabilir. Windows işletim sistemine sahip bilgisayar kullanan akademisyenlerimiz CTRL+H ile bul ve değiştir penceresine ulaşabilirler. Bu sayede @ogr.usak.edu.tr değerini aratıp, yeni değer olarak hiçbir şey yazmadan Tümünü Değiştir işlevini çalıştırırlarsa, yalnızca öğrenci numaralarını içeren sütun kalır. Eğer bunlar link haline çevrildiyse de tüm sütun seçilip, sağ tıklanarak, Bağlantıyı Kaldır butonuna tıklanarak düz metin haline getirilebilir. Diğer gereksiz sütunlar da silinerek OBS sistemine uygun bir Excel tablosu elde edilmiş olur.

 

 

Google Classroom Üzerinde Sınav Oluşturma İşlemleri

Google Classroom öğrenme yönetim sistemi üzerinde sınav oluşturma, değerlendirme işlem basamakları ve videolu anlatımlar için https://ue.usak.edu.tr/menu/6525 adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

 

Sosyal Medya Hesaplarımız

uzem.usak.edu.tr

 

 

Teknik Destek

Teknik Destek talepleriniz için: https://destek.usak.edu.tr

 

 

Hazırlayan: Öğr. Gör. Dr. Erdi Okan YILMAZ


Oluşturma: 15 Eylül 2020